Kurt Elling – The Questions

Günün ilk dersi için saat 05:25 alarmı çaldığında, uyku mahmurluğunu atmaya çalışırken üzerimden; günün sonunda o ilk dersi vereceğim kişinin bana hediye edeceği bir konseri izleyip çok seveceğimi ve sonraki iki ay boyunca Kurt Elling dinleyeceğimi bilemezdim. Keşke günlerim böylesi erken başlayıp, keyifle çalışmanın verdiği yüksek motivasyonla devam ederek, böylesi kaliteli aktivitelerle nihayet bulsa.

Ne tesadüf son izlediğimiz caz müzik konserinin de yine bir hediye olması ve ne güzel bize böyle güzel konser aktiviteleri hediye eden dostlarımızın bulunması. O konser santralde açık havada, tatlı esen yaz rüzgarının esintisiyle birlikte dinlediğimiz çok güzel bir konserdi. Ama beni Kurt Elling kadar etkilememiş olmalı. Çünkü salondan çıkar çıkmaz iki cd satın alıp imzalattık, ertesi gün de konserde seslendirdikleri son ve turneye de adını veren The Questions albümlerini telefonuma indirdim.

Eşim ve ben, İstanbul Kültür Sanat Vakfı üyesi olarak bu kuruma küçük bir katkı yapıyor ve bu kurumun bize sağladığı küçük avantajları kullanarak sanata duyduğumuz ilgiyi geliştirmeye, sanatın yaşamlarımıza verdiği manevi desteği iç dünyamıza bir yatırım gibi kullanmaya, sanat ve kültür olaylarını takip etmeye ve çocuklarımıza bu konuda örnek olmaya çalışıyoruz. Bütün sanatsal aktivitelerimizin büyük bölümünü bu kurumun etkinlikleri dolduruyor.

İKSV’nin büyük keyifle takip ettiğimiz etkinlikleri, kendimizi klasik müzik ve sinema dallarında geliştirmemize büyük katkı sağladı. Sanat okumaya ve araştırmaya olan yatkınlığımız yıllar süren devamlılığımızla birlikte bu türlerde bir seyir zevki geliştirmemize neden oldu. Şimdi bir klasik müzik programı gördüğümüzde değerlendirebiliyor, dönemleri, bestecileri ve eserleri hakkında yorumlarda bulunuyor ve etkinlik programlarını yorumlayabiliyoruz. Sinemada aynı şekilde yönetmenleri, dünya festivallerini, ülke ekollerini takip edebiliyoruz.

Neden caz müzik, bizim kültür-sanat takvimimizde yer bulamıyordu? Yaz dönemine denk geldiği için mi, ekonomik nedenlerden mi yoksa konser verecek sanatçı ve grupların arasından doğru seçimi yapacak caz müziği birikimine sahip olmadığımızdan mı? Hepsinin de payı var gibi görünüyor şimdi.

Kurt Elling Quintet ve onların The Question albüm turnesinin ilk konseri, İstanbul Caz Festivali’nin önemli bir aktivitesi olarak bu sene 6 Temmuz’da Uniq Hall’deydi. Klasik müzik dinlerken aldığım keyif bir yana, Elling ve arkadaşlarının yaklaşık birbuçuk saat boyunca sahnede gösterdikleri performansa tanık olmak çok keyifliydi. Sahneye çıktığı andan itibaren gerçek bir yıldız olarak sesinin zengin tonlarını her notada cömertçe sergiledi. Bir şair, başka şairlerin kitaplarının hangi sıralamada okunması gerektiğini söylerken, “tabi ki sondan başa” demişti. Haydar Ergülen’i sevgiyle anarak ben de Kurt Elling’i son konserinden başlayıp hikayesini geriye doğru takip etmeye karar verdim. 1967 doğumlu ve cazın ev sahibi Chicago çıkışlı bir sanatçı Kurt Elling. Milyonlarca albüm satmış Grammy ödülüne uzanmayı başarmış. Konser sonrası iki albümünü alıp imzalattık ve özellikle The Gates adlı albüm gerçekten The Questions’dan daha büyük. Altyapı, özen, müzikalite olarak. Sahnede izlemek, diğer türlerde de olduğu üzere bir icracıyı tanıyabilmek için çok önemli ve evet Kurt Elling büyük bir icracı. Sesinin tonlarının şaşırtıcı derinliklerini, tiz yükseltilerini ve yaptığı müziğe hakimiyetini hiç kaybetmeden söylediğine tanık oluyorsunuz. Ekip arkadaşlarıyla uyumu yüksek düzeyde ve orkestra üyelerinin yetenekleri de doğaçlama çaldıkları sırada iyice belirginleşiyor.

Kurt Elling konseri bizde gelecek yılın programını ve İKSV’yi beklemeden caz müziği konser planları yapmak için bir kıvılcım çaktı. Ama bu gelecek konserlerden bağımsız olarak, dinlendirici ve derin sesiyle, aşktan, rüyalardan, dostluktan bahseden şarkılarını herzaman dinleyebilirim Elling’in.Konser sonrası tebriğimi kabul edip fotoğraf çektirdikten sonra bana söylediği gibi, “thank you, my friend” diye geçirebilirim içimden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir