PİLATES İLKELERİ

Artık önlem alma vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Çalışırken kendinizi öne eğilmiş buluyorsunuz ve sırtınızın çeşitli bölgelerinde inatçı olmaya aday ağrılar var çünkü.

Artık forma girmenin vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Giysilerinizde biraz daralma hissetmeye başladınız çünkü, durup dururken küçülmüşler sanki.

Artık uzun süre devam edebileceğiniz, tarzınıza uygun hatta yaşam stilinizde yerini kalıcı olarak alacak bir metod arıyorsunuz. Denediğiniz birçok spor çeşidi (fitness, zumba, ağırlık çalışmaları, aerobic) sizi hedefinize taşıyamadı çünkü.

PİLATES İLE TANIŞIN

Pilates bir egzersiz sistemidir. Kendi içinde çok tutarlı, bilimsel olarak kayıt altına alınabilen sonuçlar doğuran bir bütünsel beden eğitimi yaklaşımıdır.

Tabi ki her sağlam metod gibi, belirlenmiş prensipler üzerine kurulur ve sonuç alınabilmesi, bu prensiplerin her harekette ve her an uygulanmasıyla mümkündür.

Aşağıda anlatmaya çalışacağım Pilates İlkeleri’ni size öğretmeyen, uygulamanızı sağlamayan, sadece pilates hareketleri yaptırarak seansınızı tamamlayan stüdyolardan, eğitmenlerden uzak durun. Bahsedeceğim ilkeleri kurum ilkeleri veya kişisel eğitmen ilkeleri haline getirmiş durumda olanlar biraz daha fazla para isteyecekler sizden doğru, ama vücudunuz için bu değer. Çünkü çok özel bir yöntem olan pilatesi öğrenmek ve hayatınıza adapte etmek vücut ve ruhunuz üzerinde kontrolü hızlıca ele geçireceğiniz paha biçilmez bir deneyim olacak.

Başlayalım,

1- NEFES

Zihin ve beden arasında kurabileceğimiz ilk ve tek köprü nefestir. Pilates yaparken sürekli olarak derin nefes alıp veririz. Bu nefesler her zaman ahenkli olur çünkü her hareketimizi tam ve eksiksiz yapabilmemiz için zihnimizde de o hareketi tasarlamamız ve görebilmemizin yolu düzenli nefestir. Pilates yaparken aklınıza cep telefonunuzun gelmemesi, dersten sadece uzamış olarak değil, tüy gibi hafif ve parlak bir zihinle çıkmanızın nedeni, başka hiçbir zaman yapmadığınız bu bir saatlik derin nefes alıp verme durumudur.

Şunu gözlemleyin: Hareketiniz nefesinizin hızını takip etmeli. Derin ve ahenkli nefesler. Nefes nefese kalmak yok.

2-KONSANTRASYON

Bütünsel yaklaşımı farketmeye başlayın! Düzenli nefes alıp vermek sizi, zihninizi arındırmaya, vücudunuza ve yaptığınız hareketlere odaklayacaktır. Buna konsantrasyon diyoruz. Pilates yaparken tv izleyemezsiniz, gazete okuyamazsınız ve cep telefonunuzu kurcalayamazsınız.

Şunu değerlendirin: Her hareketi eksiksiz bir özenle gerçekleştirmelisiniz, sizi buna yönlendiren bir eğitmen şansınızdır.

3-KONTROL

Bütün bir pilates seansı boyunca kontrolü elinize almalısınız, hiç bırakmadan. Bu, vücut parçalarınızın olması gerektiği gibi dizildiği, doğanın onları yerleştirdiği yerlerinde tutmak anlamına gelir. Kazanılması zaman alan ama vazgeçilmez bir prensiptir, çünkü zaten büyük ihtimalle omurganızdaki kontrol dışı eğilmelerden dolayı buradasınız.

Şu önemli: Eğitmeniniz size doğal duruşu mutlaka öğretmeli ve bunu sürekli kontrol etmenizi sağlamalı.

4-MERKEZLEME

Şimdiye kadar yaptığınız bütün spor branşlarında hep büyük kaslarınızı, sizi hareket ettiren yüzeysel kaslarınızı kullandınız. Onlar zaten güçlü oldukları halde gelişmeye devam ettiler. Ama yine de kamburlaştınız, yine de beliniz veya boynunuz ağrıyor, kilo verdiğiniz halde formda görünmüyorsunuz ya da tıknaz bir tipiniz oldu.

Pilates sizi içeriden dışarıya doğru çalıştırır. Bu, vücudumuzun yüzeyinde değil, daha içinde omurgamıza sarılan merkez kaslarımızın çalıştırılması anlamına geliyor. Bunlar, iç ve yan karın kasları, bel bölgesindeki kaslar, diyafram ve pelvic taban kaslarından oluşur ve bir güç bölgesi oluştururlar. Core bölgesi diyoruz buraya.

Çok çok çok önemli: Bir pilates dersi yaparken parmağınızı bile kaldırsanız nefes ve core bölgesi aktivasyonunu koordine bir şekilde kullanmanız gerekir. Böylece yaptığınız bütün hareketler omurganıza etki eder ve siz içerden, merkezden dışarıya doğru çalıştığınız için çok hızlı forma girersiniz. Hiç kilo vermediğiniz halde insanlar sizin kilo verdiğinizi düşünür.

5-RİTİM/AKIŞ

Geride kalan ilkeleri birleştirdiğinizde eğitmeninizin sizin için seçtiği hareketleri bir bütünlük içinde uygulamanız gerekir. Vücudunuzun herhangi bir bölgesi ekstra bir zorlanma durumuna girmeden, akışı bütün vücuda yayarak ve gerginliği zarif bir şekilde yönlendirerek yapmalısınız egzersizleri. Metod dansçılar üzerinde oluşturulduğu için, belki onlardan kalan bir ritim hissi pilatesin kodlarına işlemiştir.

Unutmayın: Akışı kontrol edin ve nefesinizin hızıyla sadık kalacağınız bir ritim oluşturun.

Gördüğünüz gibi, bir pilates eğitmeni değilseniz pilates dersini tek başına veya tv karşısında izleyerek yapmanız mümkün değil. Bütün bu ilkeleri içselleştirmiş ve öğretmekten keyif alan insanlarla çalışmanız önemli. Onlar size ders vermezler, size vücudunuzu nasıl kullanmanız gerektiğinin eğitimini verirler, daha önce orada olduğundan bile haberinizin olmadığı kasların yerlerini gösterirler. Size omurganızı geri verirler. Geçip giden yıllarla birlikte yerçekimine karşı koyamadığınız için üç santimlik boy kaybınızı verirler. İki üç beden önce giydiğiniz giysilerinizi geri verirler. Bunları verebilmeleri için yukarıdaki ilkeleri her ders size uygulatmaları gerekir. Siz tamamen öğrendiğinizde bile sürekli bunları kontrol ederler. Bu yüzden de sizden tamamen hakederek biraz fazla para alırlar.

Vücudunuz çok değerli. Onun ne kadar değerli olduğunu anlamak için küçük bir test öneriyorum: bir otobüs durağında bekleyin ve durağa yaklaşan otobüse binmeye çalışan yaşlı insanları izleyin. Kiminin çok rahat olduğunu, kiminin ise nasıl zorlandığını göreceksiniz. Hangisi olmak istiyorsunuz? Sağlam bir omurga için yapılan çalışmalar, sağlık sigortası gibidir ve pilates kendiniz için en iyi yatırımdır.

Abarttığımı, altı üstü sportif bir aktivite gibi görünen bu sistemi fazla içselleştirdiğimi düşünebilirsiniz. Ama ben çok uzun zamandır insanlarla bireysel olarak pilates metodunu çalışıyorum. İçselleştirdiğim doğru, çünkü sadece yaşanılan fiziksel ve ruhsal değişime tanık olmak bile beni bir eğitmen olarak fazlasıyla motive ediyor. Çalıştığım insanların vücutlarındaki değişimi görmeleri ve asla başaramayacaklarını düşündükleri hareketleri önce zihinsel sonra da fiziksel olarak gerçekleştirmeleri benim için çok değerli. Metodun taşıyıcısı olmak ve aktarmak ruhsal bir tatmin ve ilerisi için kendini geliştirme arzusu da yaratıyor.

Ha bu arada, diyelim ki pilates yapmaya başladınız ve başarılı bir şekilde devam ediyorsunuz; asla değiştiremeyeceğinizi düşüneceğiniz şey, pilates eğitmeniniz olacaktır.

İyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir